To już wieloletnia tradycja, że z początkiem roku w sali obrad krakowskiego magistratu gromadzą się przedstawiciele samorządów lokalnych. Noworoczne Spotkanie Opłatkowe Samorządów Małopolski i Polski, które odbyło się 20 stycznia 2025 roku, zgromadziło prawie 200 znakomitych gości – parlamentarzystów, przedstawicieli Korpusu Dyplomatycznego, prezydentów, starostów, burmistrzów, wójtów, przewodniczących rad i radnych, rektorów, przewodniczących regionalnych organizacji samorządy terytorialnego z całej Polski, prezesów, dyrektorów małopolskich instytucji i samorządów zawodowych, przedstawicieli świata nauki, kultury, gospodarki. Tradycyjnie też podczas uroczystości przewodniczący Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Małopolski oraz Federacji Regionalnych Związków Gmin i Powiatow RP Kazimierz Barczyk ogłosił nazwiska Laureatów Tytułu Małopolanina Roku 2024 – tym razem wyróżniono dr. Michała Niezabitowskiego – Dyrektora Muzeum Krakowa oraz Ryszarda Florka – Prezesa FAKRO.
Uroczystość prowadził Kazimierz Barczyk – Przewodniczący Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Małopolski oraz Federacji Regionalnych Związków Gmin i Powiatow RP – największej w Polsce organizacji samorządu terytorialnego zrzeszającej 1000 gmin, powiatów i województw w 20 regionalnych związkach. Życzenia złożyli również: w imieniu Marszałka Sejmu RP poseł Paweł Śliz, Stanisław Kracik – Zastępca Prezydenta Krakowa oraz prof. Jan Tadeusz Duda – Przewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego, a w imieniu Korpusu Konsularnego w Krakowie Wiaczesław Wojnarowski – Konsul Generalny Ukrainy. Opłatki pobłogosławił Kardynał Kazimierz Nycz – Arcybiskup Metropolita Warszawski Senior.
Witając Kardynała Nycza przewodniczący Barczyk powiedział: „Pamiętamy i doceniamy piękną posługę duszpasterską i pracę Księdza Kardynała jako Biskupa Pomocniczego Archidiecezji Krakowskiej, który wielokrotnie uczestniczył w naszych w Noworocznych Spotkaniach Opłatkowych. Jako samorządowcy zawsze mogliśmy liczyć na spotkanie radę, mądre słowo i pomoc. W Krakowie żywa jest pamięć pięknej współpracy Księdza Kardynała z środowiskami nauki, kultury, społecznikami. Prosimy żeby nie tylko Warszawa cieszyła się Księdzem Kardynałem, ale bliski sercu Kraków był również stałym domem Eminencji w misji społecznej i kościelnej – wśród, mamy nadzieję, wypróbowanych przyjaciół spod Wawelu. Kardynał Kazimierz Nycz podziękował za dobrą współpracę samorządów z Kościołem i apelował o jej kontynuowanie dla wspólnego dobra z zachowaniem autonomii obu stron.
Spotkanie uświetnił Koncert Kolęd i Pastorałek w wykonaniu Zespołu Góralskiego Bartka Koszarka z Bukowiny Tatrzańskiej.
Małopolanie Roku 2024
Dyrektor Muzeum Krakowa Dr Michał Niezabitowski otrzymał tytuł Małopolanina Roku 2025 w uznaniu za „niezwykłe osiągnięcia w popularyzacji dziedzictwa kulturowego Małopolski, wkład w rozwój muzealnictwa, edukacji historycznej oraz budowę nowych, światowej klasy ośrodków muzealnych, promocję Krakowa, Małopolski i Polski na świecie”. W uchwale przyznającej wyróżnienie podkreślono, że Michał Niezabitowski to „wybitny muzealnik i znawca dziejów Krakowa, wieloletni dyrektor Muzeum Krakowa, które z dwudziestoma oddziałami jest największym muzeum miejskim w Polsce, twórca oryginalnych oddziałów Muzeum: Fabryka Emalia Oskara Schindlera oraz Rynek Podziemny, prezes Stowarzyszenia Muzealników Polskich, przewodniczący Rady do Spraw Muzeów i Miejsc Pamięci Narodowej”.
Prezes firmy FAKRO Ryszard Florek otrzymał tytuł Małopolanina Roku 2024 za „wybitne zasługi dla rozwoju polskiej i małopolskiej gospodarki, promocję polskiego przemysłu na arenie międzynarodowej oraz działalność społeczną i filantropijną budującą prestiż Małopolski na świecie”. W uchwale przyznającej tytuł można przeczytać, że Ryszard Florek to założyciel i prezes firmy FAKRO – globalnego lidera w produkcji okien dachowych, świetlików oraz elementów zabudowy poddasza:, że wspiera rozwój polskiej gospodarki na rynkach światowych, że jest założycielem Fundacji „Pomyśl o Przyszłości”, promotorem przedsiębiorczości oraz budowania społecznej odpowiedzialności biznesu, że jest mecenasem nauki, edukacji, sportu oraz licznych przedsięwzięć charytatywnych.
(AI GEG)