W poniedziałek, 6 stycznia 2024 roku, Kraków po raz piętnasty stanie się miejscem uroczystości związanych z Orszakiem Trzech Króli. Wydarzenie to, nawiązujące do tysiąclecia koronacji Bolesława Chrobrego, ściągnie na ulice miasta uczestników z różnych regionów. Orszak podzielony będzie na trzy charakterystyczne pochody, każdy z inną symboliką i kolorem, co dodatkowo wzbogaci to święto.
Różnorodność Orszaków i ich tematyka
Orszak Trzech Króli w Krakowie zawsze wyróżniał się swoją różnorodnością. Od 2010 roku, wydarzenie to gromadzi coraz większą liczbę uczestników, co roku przepełniając ulice Krakowa radosnymi melodiami, kolędami i świąteczną atmosferą. Tegoroczna edycja będzie szczególnie wyjątkowa ze względu na odniesienia do koronacji pierwszego króla Polski – Bolesława Chrobrego.
Mateusz Paw, reprezentujący Fundację Kacpra, Melchiora i Baltazara, podkreślił na konferencji prasowej, że, mimo podziału na trzy orszaki, wszystkie tworzą jedną wspólnotę. „Liczymy na to, że w tym roku liczba uczestników osiągnie 30 tysięcy,” zaznaczył Paw, co świadczy o rosnącej popularności wydarzenia.
Trasy i pochody
Tradycyjnie, orszak podzielony jest na trzy główne kolory, każdy reprezentujący inny region świata. Orszak czerwony (europejski) wyruszy ze wzgórza wawelskiego, po mszy, której przewodniczyć będzie abp Marek Jędraszewski. W rolę króla w tym pochodzie wcieli się nauczyciel Kamil Syc.
Orszak zielony, symbolizujący Azję, rozpocznie się w kościele św. Stanisława Kostki. Jego główną postacią będzie kompozytor i dyrygent z Syrii – Wasim Ibrahim.
Orszak niebieski, reprezentujący Afrykę, wyruszy z placu Matejki. Po wcześniejszej mszy w kościele św. Floriana, której godzina została przesunięta na 11:00, pochód poprowadzi Ernesto Benicio Bumba, wolontariusz z Angoli.
Wielkie spotkanie na Rynku Głównym
O godzinie 12:00 wszystkie trzy orszaki spotkają się na Rynku Głównym, gdzie odbędzie się błogosławieństwo dla uczestników z rąk abp Jędraszewskiego. Wcześniej, od godziny 11:00, na scenie Rynku Głównego usłyszymy polskie kolędy oraz pastorałki w wykonaniu takich artystów jak Lidia Jazgar czy Aleksandra Nykiel.
Na Rynku Głównym zostanie również odegrana scena ze Świętą Rodziną. W tę rolę wcielą się małżeństwo Alicja i Mateusz Kozłowscy z ich 9-miesięcznym synem Wojciechem. Alicja Kozłowska podkreśla, że jej motywacją do udziału w orszaku jest idea pomocy osobom bezdomnym, co wpisuje się w szerszy kontekst misyjny wydarzenia.
Wsparcie dla osób bezdomnych
W ramach orszaku po raz kolejny odbędzie się kwesta na rzecz Dzieła Pomocy św. Ojca Pio. W tym roku kwesta będzie prowadzona przez 130 wolontariuszy, a wszystkie zebrane fundusze zostaną przeznaczone na pomoc mieszkaniową dla osób dotkniętych problemem bezdomności. Magdalena Szydełko z Dzieła Pomocy wskazała, że fundamentem ich działalności jest dążenie do poprawy warunków życia osób potrzebujących.
Integracja i wzmianka o polskich władcach
W tegorocznej edycji orszaku pojawią się postacie historyczne, takie jak królowa Jadwiga oraz król Jan III Sobieski, co będzie bezpośrednim nawiązaniem do tysiąclecia koronacji Bolesława Chrobrego. Hanna Bumba, współorganizatorka wydarzenia, zwraca uwagę na bogactwo tradycji, które kształtują kujawsko-pomorskie obchody.
Warto również podkreślić, że Orszak Trzech Króli, obchodzony 6 stycznia, jest jednym z najwcześniej ustanowionych świąt w Kościele katolickim, a w Polsce od 2011 roku jest dniem wolnym od pracy, co sprzyja szerokiej frekwencji na tego typu wydarzeniach.
Zachęcamy wszystkich do wzięcia udziału w orszaku, który jednoczy społeczności lokalne oraz promuje wartości międzyludzkie, jakimi są solidarność, wsparcie i radość z wspólnego świętowania.