Ilustrowany Kurier Codzienny IKC
Już w piątek, 11 kwietnia, Kraków stanie się centrum światowego rugby siedmioosobowego. W stolicy Małopolski rozpocznie się finałowy turniej World Rugby HSBC Sevens Challenger, w którym szesnaście najlepszych drużyn z całego świata powalczy o awans do prestiżowych zmagań w Los Angeles. Stawką tego etapu jest promocja do cyklu HSBC SVNS, gdzie mierzą się giganci tej dyscypliny, tacy jak Nowa Zelandia czy Australia.
Jedyna taka impreza w Europie
Kraków po raz kolejny udowadnia, że jest ważnym punktem na mapie światowego rugby. Zeszłoroczna edycja Challenger Series, w której rywalizowały kobiece zespoły, została wysoko oceniona zarówno przez zawodników, jak i władze World Rugby. W efekcie, w tym roku miasto otrzymało zaszczyt organizacji finału całego cyklu, obejmującego zarówno rozgrywki kobiet, jak i mężczyzn. Jak podkreślał podczas konferencji prasowej w Sali Złotej Filharmonii Krakowskiej prezes Polskiego Związku Rugby (PZR), Jarosław Prasał: „Myślę, że jest to godne odnotowania, iż nasze działania z zeszłego roku i z poprzednich lat zostały ocenione na tyle dobrze, że jako jedyni na Starym Kontynencie dostaliśmy możliwość organizacji imprezy tej rangi”. To jedyne wydarzenie pod auspicjami World Rugby organizowane w Europie, co stanowi ogromne wyróżnienie dla Polski.
Pełnomocnik Prezydenta Miasta Krakowa, Janusz Kozioł, również nie krył dumy z tego osiągnięcia. „Kraków jako miasto-organizator tej imprezy cały czas się rozwija i ma bardzo duże sportowe ambicje. Rok po roku osiągamy coraz wyższy poziom sportowy, który ma nas docelowo doprowadzić do udziału w HSBC SVNS. Już dziś możemy mówić o realnym postępie” – stwierdził Kozioł. Podkreślił przy tym, że rozwój rugby w Polsce to nie tylko kwestia sportowa, ale i organizacyjna, będąca ważnym krokiem w kontekście potencjalnej kandydatury Polski do organizacji igrzysk olimpijskich. „Tytuł mistrzyń Europy i srebrny medal Igrzysk Europejskich naszych zawodniczek to dowód na wysoki poziom sportowy. Teraz musimy udowodnić równie wysoki poziom organizacyjny” – dodał.
Infrastruktura i przygotowania na najwyższym poziomie
Organizatorzy zadbali o każdy szczegół. Jak zauważył prezes PZR, Jarosław Prasał, drużyny korzystają z doskonałej infrastruktury treningowej. „Wielkie podziękowania dla wszystkich operatorów boisk w Krakowie, ponieważ każda z drużyn jest tu już od tygodnia i codziennie trenuje dwukrotnie na przygotowanych w tym celu boiskach” – powiedział. W efekcie Kraków przez cały tydzień żyje rugby, a mieszkańcy mogą na własne oczy przekonać się o skali tego wydarzenia.
Dyrektor turniejów rugby 7 w World Rugby, Douglas Langley, również chwalił organizację. „Fakt, że w zeszłym roku rywalizowało tu dwanaście drużyn kobiecych, a w tym roku dołączyli mężczyźni i mamy szesnaście zespołów z szesnastu różnych krajów, pokazuje, że zmierzamy w dobrym kierunku. Drużyny są bardzo zadowolone z pobytu i wsparcia, jakie otrzymują w Krakowie” – stwierdził Langley. Dodał, że wyniki turnieju oraz poziom polskiej drużyny będą kluczowe dla decyzji o kolejnych wydarzeniach w Polsce.
Rozwój polskiego rugby
Turniej w Krakowie to nie tylko rywalizacja sportowa, ale także okazja do rozwoju całej dyscypliny w Polsce. W ramach wydarzenia odbędą się dwa międzynarodowe szkolenia – dla obsługi medycznej turniejów oraz komisarzy rozgrywek, w których weźmie udział 50 uczestników z dziesięciu krajów Europy. Ważnym elementem jest również program Gallagher High Performance Academy, wspierany przez World Rugby. Jedną z uczestniczek jest Karolina Jaszczyszyn, była kapitan reprezentacji Polski, a obecnie trenerka kadry U16. „Moim marzeniem jest zbudowanie w Polsce strategii szkoleniowej, która wytyczy drogę zawodniczek od kadry U16 aż do seniorskiej” – podkreśliła.
Inwestycja w przyszłość i promocja rugby
Sponsor główny turnieju, HSBC Delivery Polska, również angażuje się w rozwój rugby w naszym kraju. „Jesteśmy dumni, że możemy współorganizować turniej w Krakowie na skalę światową” – mówił prezes Grzegorz Góralczyk. Wraz z Juvenią Kraków firma wspiera akademię rugby dla najmłodszych, która ma zachęcić dzieci do uprawiania tej dyscypliny. W piątek na stadionie pojawi się ponad 2500 młodych widzów, co – jak mają nadzieję organizatorzy – zainspiruje wielu z nich do rozpoczęcia przygody z rugby.
Prezes Juvenii Kraków, Rafał Budka, podkreślał promocyjny wymiar turnieju. „Zaprosiliśmy ponad 300 szkół do Krakowa. Liczymy, że część dzieci zostanie w sporcie, przy Juvenii i innych klubach na południu Polski” – powiedział.
Sport i kultura w jednym
Oficjalna prezentacja kapitanów wszystkich ekip odbyła się w czwartek o godz. 14:00 na tle tramwaju ozdobionego logo turnieju, inspirowanego witrażem Stanisława Wyspiańskiego. Pojazd od miesięcy promował imprezę wśród mieszkańców. Co ciekawe, w tym roku Kraków obchodzi 150. rocznicę komunikacji miejskiej, a najstarszy zachowany autobus w Polsce – Rugby L – pochodzi właśnie stąd. Teraz kibice mogą dotrzeć na Stadion Miejski im. Henryka Reymana nowoczesnymi środkami transportu, by przeżyć sportowe emocje na światowym poziomie.
Fot. Wojciech Szymański






The post Kraków gospodarzem finału World Rugby HSBC Sevens Challenger appeared first on Ilustrowany Kurier Codzienny IKC.
The post Kraków gospodarzem finału World Rugby HSBC Sevens Challenger appeared first on Ilustrowany Kurier Codzienny IKC.